Czasami pojawiamy się w mediach
zobacz gdzie było wokół nas trochę szumu
Innowacyjne badanie, które zwiększą szanse na szybkie wykrycie niebezpiecznych zmian - w tym raka piersi:
Termograficzne badanie piersi z wykorzystaniem Al to nieinwazyjne badanie piersi o dużej czułości. Jest badaniem przesiewowym stosowanym do pomiaru rozkładu temperatury tkanki piersi. Termograficzne badanie piersi jest w pełni bezpieczne i może pozwolić na szybkie wykrywanie potencjalnie groźnych dla zdrowia i życia zmian takich jak nowotwory piersi.
Czy warto mieć w domu detektor tętna płodu?
Kobiety czekające na dziecko, czujące jego ruchy, nie mogą się doczekać wizyty u lekarza, gdy ponownie usłyszą bicie serca maluszka. Wiele z nich decyduje się więc na detektor tętna dziecka. Niekiedy chcą monitorować ciąże, ale zdarza się także, że chcą po prostu wzmocnić więź. Niedawno takiego urządzenia zaczęła używać Sandra Kubicka. Jak z niego korzystać? Czy warto się w nie zaopatrzyć?
Tłusta dieta w ciązy groźna dla mózgu płodu?
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu na łamach pisma "Molecular Psychiatry" namawiają przyszłe mamy do zwracania bacznej uwagi na to, co jedzą. Eksperymenty na komórkach i na myszach wskazały bowiem, że zbyt dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych typu omega-6 powoduje, że organizmy matki oraz płodu wydzielają zbyt dużo endogennych kannabinoidów. To substancje podobne do psychoaktywnych związków obecnych w marihuanie.
Niedobory żelaza- jakie badania warto wykonywać?
Odpowiednie odżywianie ma kluczowe znaczenie dla zachowania zdrowia i zapobiegania wielu schorzeniom, w tym niedokrwistości i niedoborowi żelaza. Konsultacje z dietetykami mogą pomóc w dostosowaniu diety do indywidualnych potrzeb oraz w monitorowaniu stanu zdrowia. Warto zwrócić uwagę na regularne badania krwi oraz na możliwość dożylnego podania żelaza w przypadku jego niedoborów. Zachęcamy do obejrzenia naszego wystąpienia w programie "Pytanie na Śniadanie".
Porody z gwizdkiem porodowym (od 1:26:00 materiału filmowego)
Porody z gwizdkiem porodowym to metoda, która wykorzystuje specjalny gwizdek do koordynacji oddechu kobiety rodzącej. Gwizdek pomaga w rytmicznym oddychaniu, co może zmniejszyć ból i stres, ułatwiając przebieg porodu. Technika ta jest stosowana w niektórych krajach jako wsparcie naturalnych metod porodowych.
Co warto wiedzieć o cesarskim cięciu?
Porody przez cesarskie cięcie to 21% wszystkich porodów na świecie. W Polsce, w 2023 roku, cesarką zakończyło się 128 tysięcy porodów. Wiedza w zakresie przygotowania do operacji, jej przebiegu oraz rekonwalescencji ma duży wpływ na zdrowie i samopoczucie kobiety. Reporterka "Co słychać?" Klaudia Nawrocka-Pawlik w swoim materiale zebrała związane z nimi istotne kwestie.
Czy poród silami natury musi boleć?
Czy ból porodowy to konieczność, czy znieczulenie zewnątrzoponowe powinno stać się standardem? Nasza rozmowa przybliży, jakie są opcje łagodzenia bólu podczas porodu, jak wpływa to na przebieg i zdrowie matki oraz dziecka, i dlaczego znieczulenie wciąż jest rzadkością w wielu polskich szpitalach.